Friday, May 31

fotoshare

végre eljutottam odáig, hogy számos fotómat újraosztottam. már legalább 2 hónapja kitaláltam az új rendszert google+on, ám csak most jutott elég időm befejezni. ebben a nyirkos időben nem is nagyon lehet kimozdulni, hiába ma volt a schönbrunni koncert, szabad ég alatt.

Thursday, May 30

altered state

minden matekfaktos barátomnak ajánlom szeretettel:

aussicht: regen

kivételesen az időjárás és a yahoo accuweather szolgáltatása egybeesik - valóban, már ömlik víz fentről, lefelé. pici büszkeséggel tölt el, hogy az eső előtt futottam 5km-t az augartenben - eddigi leghosszabb távomat. Gabi tanácsát továbbra is követve lassan kezdek, majd fokozatosan egyre gyorsítok - és bizony remekül bevált e taktika. most pedig irány: mozi!

pasta mit zucchini

erfahrungen über bewerbungsgespräch

mivel korábban szenteltem már helyet munkakereséshez felkészülésre, az eddigi beszélgetések és interjúk alapján az alábbiakkal egészíteném ki a tapasztalatokat és tanulságokat. elsősorban német nyelvű, kultúrájú területre érvényesek e megállapítások, ám kötve hiszem, hogy máshol ne vennék jó néven ezek betartását.

1. pontosság (pünktlichkeit) - nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos. akár egy perc késés is megpecsételhet egy interjút. ahogy egy svájci interjúztató partnerem fogalmazott: früher ist immer besser, später ist für ihr schwierig. tehát nem szégyen 15-20 perccel hamarabb az interjú színhelyére érni, sőt. azért is hasznos korábban indulni, mert néha a tömegközlekedés is késhet (igen, még bécsben is) és ebben az esetben előnyös, ha nem csatakosan, késve esel be egy (számodra) fontos beszélgetésre. telefonos interjú esetén pedig már a megbeszélt időpont előtt 5-10 perccel legyél zajmentes, lehetőleg zárt helyen egy pohár víz és jegyzetfüzet, toll társaságában. headset vagy jól beállított füles kényelmesebbé teszi számodra a beszélgetést. ha netán valaki más pedig épp ekkor keres, fel se vedd, adj foglalt jelzést.
2. was war ihre rolle? - ez az a kérdés, amit a legtöbbször kaptam. vagyis arra kíváncsiak, milyen szerepet, feladatot láttam el korábbi munkahelyeimen. mellébeszélésnek itt helye nincs: tételes, rövid és tiszta választ várnak. ugyan részemről ez adott, de legelőször persze kicsit hosszabban kezdtem el válaszolni rá (szokásom sajnos), ám abban a pillanatban kaptam 3 ellenőrző technikai kérdést az adott folyamattal kapcsolatban. válaszoltam rá, akkor már röviden és lényegre törően persze.
3. felkészültség - szakmai interjúknál teljesen biztos, hogy előbb-utóbb belekérdeznek szakmai terminológiába, ellenőrző, eldöntendő kérdéseket tesznek fel. teljesen egyértelmű, rossz válasz esetén megköszönik a részvételt. ez az a része egy interjúnak, amire nem lehet tökéletesen felkészülni - viszont átolvasni szakmai anyagokat, tréningeket, dokumentációkat mindig segít: mégsem ott helyben kell megszülni a választ. valamint ha nem tudod a pontos választ, még akkor is van esélyed: úgy emlékszem, hogy / arra tudok gondolni, hogy / úgy vélem logikusnak, hogy - ez is része a megoldóképességnek és bizony erre is nagyon kíváncsi minden munkaadó. elvégre fejlesztői munkakörben óhatatlanul beesik hamar olyan probléma, amit az ember még soha addig nem látott - és valahogy csak meg kell oldani.
4. jegyzetelj és kérdezz - ugyan magyar interjúkon nem szokás, sőt talán visszatetszést is kelt, német kultúrterületen igenis javasolt mindkét elem: jegyzet készítésével - legyen egy A5ös nagyságú füzet, persze teljesen üres lappal - azt jelzed, fontos számodra a cég és utólag is jól jön, hogy pontosan emlékezz, mi hangzott el lehetséges munkaadód szájából. kérdéseket feltenni csak a keleti szél országaiban és autoriter rendszerekben nem szokás, a világ bármely más részén nemcsak hogy díjazzák, de visszacsatolást is jelent, valamint közvetve megmutatja a gondolkodásmódod. pár, időben jól elhelyezett és logikus kérdéssel igencsak emelni lehet értékelésed - hiszen figyeltél.
5. követelmények (bedingungen) - itt most nem a felvételiztető, hanem a te kívánságaidra és elképzeléseidre gondolok. nagyon is jól jön, ha az ember fejében van elképzelés, milyen munkahelyet szeretne. ezért a fontos szempontjaidról - nyelvtanulás, továbbképzési lehetőségek, utazások mértéke, cafeteria, telefon, cégautó, utazási hozzájárulás, stb. - egyáltalán nem szégyen kérdezni. ez is nyilvánvalóvá teszi a felvételiztető számára, te milyen munkát keresel. és egyből választ is kapsz, tehát nem kell felesleges légvárakat és elvárásokat támasztanod, ott helyben eldöntheted, kell-e neked ez a munka vagy sem. mint ahogy a munkaadó is egyből dönthet - időt és energiát spóroltok meg mindkettőtöknek.
6. világos beszéd - nekem az az egyértelmű tapasztalatom, hogy aki magáról más képet fest interjún, mint amilyen valójában - hiányzó tudást takar el, valótlan képzésekre hivatkozik - az bizony cefetül jár. teljesen mindegy, mikor és hogyan derül ki - de bizony kiderül és nem jár vele jól az illető. a világos beszéd azonban arra is vonatkozik, hogy minden kontaktunkat (a megbeszélt) időben és a szükséges információkkal lássuk el. munkaerőpiaci tárgyalás sosem egyszerű, van benne kiszámíthatatlan elem is - egyből másképp néznek az emberre, ha megbízható, elérhető partner és nem kertel.
7. bérezés (gehält) - sose hozd fel ezt a témát (bár aki tényleg ennyire otromba fráter, az meg is érdemli), úgyis előkerül, ha szükséges és úgy álltok a tárgyalással. fejvadász egyébként tud segíteni előzetesen: egyrészt felméri a terepet már előtted, valamint számodra is tud segíteni tapasztalata alapján - egyből kiderül, milyen bérsávra számíthatsz. mind a német, mind az osztrák bérezés teljesen jól és előre kiszámítható végzett munka, tapasztalat és képzettség arányában. a bérezés - ellentétben a tajparaszt magyar szokással - nem beszédtéma az irodában, se a sörözőben, se sehol máshol. ugyanis sikeres interjú esetén a számodra felajánlott bér az esetek 90%ban az adott csoport átlagbére lesz. vagyis semmi értelme kérdezősködni, kutakodni - amúgy ezeknek a lekérdezéseknek nyoma is van minden valamirevaló informatikai rendszerben, tehát jól meg is ütöd a bokád - biztos lehetsz benne, pont az adott bérsáv közepére kerülsz. és onnan már rajtad és teljesítményeden múlik, feljebb, vagy lejjebb mozdulsz az átlaghoz képest.

azt hiszem, alaposan körbejártam a témát.
részemről még egy dolgot javaslok: érdemes összefoglaló táblázatot készíteni a fejvadászok kontaktjairól, az egyes fejvadászok által kezelt cégekről, kivel mikor beszéltél utoljára, mely cég adott pozitív választ és mely utasított el egyből (ilyen is van, semmi gond). macera egy ilyen táblázat, de sokkal átláthatóbb, épp hol tartasz az álláskeresésedben.

Sunday, May 26

akkor ez most gasztroblog?

nem, nem, csak néha.

polardorsch mit curryreis und grillobst

ebben aztán tényleg semmi nehézség sincs, tekintve, hogy rizst és répát leszámítva mirelitből származik minden más. épp leépítem a mélyhűtőm, hogy legyen végre hely másnak is.
ó igen, a currys rizs: indiai boltokban lehet venni rizshez való szószt (majd szilárd állapotú). többszöri kísérletezés után rizsfőzővel a következő módszer vált be: minden egyes csupor rizs után másfél kanál szószt kell tenni a rizsfőző lábosába a rizs mellé (egyből az elején). vízből pedig negyedével-harmadával többet, mint amit eredetileg a rizs mellé tennénk. a szószt a vízzel és rizzsel együtt érdemes elkeverni a rizsfőző indítása előtt. így nem sül le annyira a rizs, valamint szépen megfog minden rizsszemet a szósz.

würstl mit gebackene melanzani

padlizsánnal még sosem volt dolgom, ám úgy díszelegtek a töröknél, hogy meg kellett vegyem. iszonyat egyszerű mód csak sütőbe kell tenni 15-20 percig a szeleteket, majd még 8-10 percre leönteni tejföllel és sajttal. közben persze vizet veszít és összemegy, ám kiváló és egészséges köretté alakul. innen származott az ötlet, de egyszerűsítettem, mivel zsályát ezúttal nem volt kedvem keresni (ellenben a quiron-tenger déli partvidékén mennyi terem!!)

frühstück

spd

az úgy volt, hogy már nagyon menő akartam lenni és profi bicajos, így amikor megláttam az intersport akciós bicajos cipőjét hozzá való spd-tartós pedállal együtt, már siettem is a közelben lévő legnagyobb intersport boltba. remekül jártam, megvettem első spd-s cipőmet és pedálomat.
aztán pár nap múlva lecseréltem a pedálokat a bicajomon. és azóta bizony, történt pár vicces eset.
például kétszer teljesen ártalmatlan, álló helyzetből estem el. azaz dőltem lassan a fogott, jobb lábam felé - ösztönösen jobb lábbal akartam kilépni a földre. ám beüzemeléskor és próbajáratkor is sikerült mókás kalandba kerülnöm: egyre csak azt éreztem, tök jól fog a jobb lábam, nincs itt gond. már a parkon keresztül közeledtem hazafelé, amikor is már tényleg lazítani akartam, ám hiába fordítom kifelé a sarkamat - sehogy se enged a klipsz. a végén már zokniban álltam az álló bicaj mellett. valahogy kiesett az egyik csavar és csak körbe-körbe forgott a pedál által fogott klipsz. elég vicces látvány lehettem, ahogy ütemesen forgatom a cipőt le a pedálról.

node most működik, lassan kezdek hozzászokni. és a greifensteini kis 50km-es első körömet tényleg kisebb erőkifejtéssel tudtam megtenni, más izmaim is dolgoztak tekeréskor. szóval az spd eddig ballépésekkel övezett sikersztori. viszont a bal lábamat továbbra sem tartom fogva városban, azért ekkora artista még nem vagyok.

elevation

az egyik legfontosabb dolog, amire itthoni tartózkodásom kapcsán észleltem (bár tanultam is korábban szociológia kurzusokon nem is egyszer) az állandó napi rutin kialakítása. ezt jómagam az alábbi elemekkel igyekszem elérni:
- napi mozgás (futás vagy bicaj, esetleg a keddi frizbi, vagy eseti jelleggel klettersteig)
- reggeli és ebéd készítése (mindjárt illesztek pár képet)
- eleve szeretek listázni teendőket, de most kifejezetten hasznos és ebben a wunderlist nagy segítségemre szolgál
- tartani kell a 7órási reggeli felkelést és az időben elalvást

ugyan nem állok rosszul a kereséssel eddig - bár még nincs pecsét új szerződésen, tehát félúton járok - ám se zenélni, se olvasni sokat nem volt még alkalmam. mondjuk zenével egyáltalán nem állok jól, mióta itt lakom és ezen tényleg ideje változtatnom.

Wednesday, May 8

vertical pig

kész hízósertéssé fejlődtem az elmúlt évben: 80 kilót nyomok, fekve s állva egyaránt.

és így próbálom magam értékesíteni a munkaerőpiacon, atyaúristen. jobban tenném, ha eladnám magam kilóra valamelyik fleischerei-hoz - elvégre Kremsben egész ínyenc hentesboltokat láttam; karajnak talán megteszem.

dp by coleman

valahogy ráakadtam Ornette Coleman felvételeire és igencsak tetszenek. például ez az elsőre kakofónikus elegy, mely később rendkívül selymessé lágyul.

Tuesday, May 7

suche nach arbeit

noha nem önhibámból, sokkal inkább tervezési és szervezési problémák okán, ámde tényleg álláskeresésre kényszerülök. ez persze nem jó hír, pláne ha még pár hónapja is 3éves tervről beszélgetünk, valamint igen jó értékelést és bónuszt, meg fizetésemelést vághattam zsebre. áldom az eszem, hogy ezúttal nem költöttem el minden pénzem, már szépen tartalékot halmoztam nagyban, amikor a rossz hír kiderült. vagyis nem rossz, mert ami fejetlenség azóta megfigyelhető, talán jobb is, ha keresek egy biztos helyet máshol.

és hogy milyen módon indulhat el a keresés? az alábbi receptet már többeknek meséltem. most jómagam is ugyanez alapján indulok el és az az igazság, már rövid távon egész sikeresnek tűnik. természetesen kitartás, akarás és folyamatos keresés, érdeklődés elengedhetetlen feltételei a jó munkahely megszerzésének. és az is igaz, csinálhatod bármennyire jól, ez egy többszereplős játszma: nem feltétlen legjobb teljesítményed közben értékelnek legjobban, vagyis simán lehet, hogy áttöröd a falakat, anélkül hogy gondolnád és fordítva. mégis, mi az, ami feltétlen rajtad múlik és másoktól függetlenül is megtehetsz?
- angol és német nyelvű önéletrajz. tömör, velős, csak a lényeges, szakmai vonalat járja körül
- szakmai arcfotó (tehát nem bikinis, nem koncert közben, nem is fehér fal előtt vakuzva félrenyelt nyakkendővel)
- linkedin és xing profilok frissítve, lehetőleg visszakövethető ajánlással (xing német nyelvterületen fontos)
- monster profil, mivel minden európai országban megtalálható és keresztbe-kasul kereshető
- válogasd meg, melyik közvetítő céggel / cégekkel dolgozol
- egy állást csak egy közvetítőn keresztül pályázz meg
- legyen a fejedben kép, milyen állást keresel: céltudatosan keress és ne össze-vissza tüzelj, az sose vezet eredményre

tehát valahogy eféleképp. beszámolok majd az eredményről, eddig másfél hét alatt jutottam el az önéletrajzaim frissítésétől 1+1 interjú időpont megbeszéléséig. tavalyi osztrák tapasztalatomból tanulva legalább 1 hónap szükséges akadálymentes közegben az első kapcsolatfelvételtől a szerződés aláírásáig, vagyis lassan nyárba fordulván ez simán elhúzódhat másfél-két hónapra is.

ó igen, talán a legfontosabb: mindig legyen tartalékod, amihez nyúlhatsz. mert ahogy a példa mutatja, bármikor fontos lehet.